Site Overlay

Zielone szparagi w szynce parmeńskiej z sosem holenderskim

Zielone szparagi zapiekane z szynką parmeńską i do tego z klasycznym sosem holenderskim. Delikatne, chrupkie szparagi lekko podpieczone z grubo mielonym pieprzem, zawinięte w jedną z najlepszym szynek świata i polane aksamitnym sosem holenderskim  (oczywiście ubijanym ręcznie, bez żadnych fiksów!). Zielone szparagi w szynce z sosem holenderskim to coroczny hit sezonu.

szparagi w szynce z sosem holenderskim

 

Składniki:

– 1 pęczek zielonych szparagów
– szynka parmeńska (lub inna szynka suszona, np. serrano, szwardzwaldzka) w odpowiedniej do szparagów ilości (szparagi można zawijać pojedynczo, po 2 sztuki lub po 3)
– pieprz świeżomielony (gruboziarnisty)
– 2 łyżki masła

Sos holenderski:
– 100 g masła
– 1 łyżka soku z cytryny
– 4 żółtka
– sól, pieprz (najlepiej biały)

Wykonanie:

Szparagi opłukać, odłamać (względnie odciąć) zdrewniałe końcówki. Każdego szparaga lekko natrzeć masłem (zwłaszcza delikatne czubki). Szparagi (jak wspomniałam – pojedyncze, po 2 lub 3 sztuki, ale nie więcej) zawijać w plastry szynki – zaczynamy od dołu i okręcamy ku górze. Ułożyć na blasze (lub w naczyniu żaroodopornym) wyłożonym papierem do pieczenia, posypać pieprzem. Zapiekać w piekarniku w temp. 200 stopni przez około 8-10 minut (szynka musi się lekko zrumienić, a szparagi będą kruche).

Sos holenderski przygotowujemy ręcznie. Na upartego można mikserem, ale to nie jest to samo. Sos holenderski, taki prawdziwy, ubijany jest ręcznie (trzepaczką) i tylko wtedy oddaje pełnię aromatu i aksamitu w strukturze. Masło trzeba rozpuścić, ale nie wolno go zagotować ani przypalić (białą pianę powstałą w trakcie rozpuszczania zdejmujemy). Żółtka w temperaturze pokojowej ubijamy z sokiem z cytryny, odrobiną soli i pieprzu. Najlepiej (ale niekoniecznie) ubijać je na parze. Do dobrze ubitych żółtek (trzepaczka powinna zostawiać ślady w strukturze), porcjami (najlepiej łyżką) dodawać roztopione ciepłe (nie zimne i nie gorące, bo sos się zwarzy) masło. Cały czas (nie wolno przerwać) energicznie ubijać sos. Powinien być kremowy, gęsty, o konsystencji majonezu. Polać nim przygotowane szparagi i podawać natychmiast (sosu holenderskiego nie przechowujemy, nie mrozimy, nie podgrzewamy).

Zielone szparagi w szynce z sosem holenderskim to klasyka i jeden z najlepszych sposobów na szparagowy sezon.

zielone szparagi w szynce parmeńskiej z sosem holenderskim

zielone szparagi w szynce parmeńskiej z sosem holenderskim

zielone szparagi w szynce parmeńskiej z sosem holenderskim

zielone szparagi w szynce parmeńskiej z sosem holenderskim