Pociąg Do Kuchni

kulinarna podróż przez składniki i techniki do najlepszych dań

Perliczka w pomarańczowej marynacie

Perliczka w pomarańczowej marynacie jest niezwykle soczysta, aromatyczne, słodko-kwaśna z niezwykle świeżą nutą imbiru. Delikatne, kruche, bardzo chude mięso w aromatycznej glazurze.

Perliczka to ptak o delikatnym, bardzo chudym mięsie. Dlatego też łatwo je wysuszyć, więc ważna jest odpowiednia marynata i sposób przygotowania perliczki. Przed pieczeniem najlepiej moczyć ją kilkanaście godzin w solance, a potem „suszyć” kilka godzin w lodówce. Jak widać – na gotową potrawę trzeba trochę poczekać, ale efekt jest tego wart. Delikatne, soczyste, kruche mięso w oszałamiającej marynacie z pomarańczy, imbiru i miodu.

perliczka w pomarańczowej marynacie

 

Składniki:

– 1 perliczka (waga ok. 1,2-1,3 kg)
– 200 ml soku pomarańczowego
– 2 łyżki startego świeżego imbiru
– 3 łyżki masła
– 2 łyżki sosu sojowego jasnego
– 1 łyżka papryki ostrej czerwonej
– 1/2 pomarańczy
– sól, pieprz
– 1 łyżka oliwy
– 2 łyżki miodu

Wykonanie:

Perliczkę moczyć przez kilka godzin w solance, a następnie „suszyć” w lodówce przez kilka godzin. Następnie usunąć nadmiar tłuszczu (może się zbierać w okolicach szyi i i grzbietu). Natrzeć odrobiną oliwy oraz solą i pieprzem. Ułożyć perliczkę w głębokiej brytfannie grzbietem do góry. Do środka perliczki włożyć połowę pomarańczy. Sok z pomarańczy wymieszać z imbirem i zalać nim perliczkę. Włożyć do rozgrzanego (180-190 st.) piekarnika pod przykryciem (jeśli nakrywacie folią aluminiową, to zawsze błyszczącą stroną do dołu). Po około 40 minutach przygotować glazurę. Masło roztopić, dodać oliwę, miód, sos sojowy i paprykę. Wyjąć perliczkę z piekarnika i odkryć. Polać sosem,w  którym się dusiła. Następnie za pomocą pędzelka kuchennego posmarować perliczkę przygotowaną glazurą. Piec dalej, już bez przykrycia przez około 50 minut. Co jakiś czas smarować pozostałą glazurą i polewać sosem, żeby zapobiec wysuszeniu. Około 20 minut przed końcem pieczenia perliczkę obrócić, posmarować glazurą. Polewać jeszcze sosem i 10 minut przed końcem pieczenia jeszcze raz posmarować glazurą. 

Perliczka przed krojeniem musi odpocząć około 10 minut. Perliczka w pomarańczowej marynacie jest niezwykle soczysta, słodko-kwaśna z niezwykle świeżą nutą imbiru.

perliczka w pomarańczowej marynacie

perliczka w pomarańczowej marynacie

perliczka w pomarańczowej marynacie