Site Overlay

Ciasto śniadaniowe na maślance – buttermilk biscuit

Ciasto śniadaniowe na maślance – przepyszne, wilgotne, maślane; nasze ciasto śniadaniowe na maślance wzorowane jest na amerykańskich buttermilk biscuits. Możecie je przygotowywać na słodko (wtedy jemy je z dżemem, konfiturą, czekoladą), albo na wytrawnie (świetnie pasuje np. do serków twarogowych i różnych past). Ciasto śniadaniowe na maślance jest bardzo popularne w krajach anglosaskich, zwłaszcza w USA – to puszyste, wilgotne ciasto (i słodkie i wytrawne), które przyrządza się w postaci małych ciasteczek przypominających niewielkie spłaszczone bułeczki, albo w postaci „jednolitej”, którą nacina się jeszcze przed pieczeniem, żeby kawałki łatwo się odrywały. Maślanki nie można zamienić na inny składnik, i niech ręka Boska Was broni przed wymianą masła na margarynę! Ciasto  – owszem – wyjdzie, ale to nie będzie ten smak, ten aromat, ta pulchność. Ciasto bardzo mocno wyrasta. Jak zobaczycie zaraz w przepisie masło w cieście śniadaniowym na maślance dodaje się w postaci płynnej nie tyle do samego ciasta, co się w nim zanurza. W trakcie pieczenie ciasto „spija” masło dzięki czemu jest bardzo wilgotne. My pieczemy je w zwykłym piekarniku – gdy za bardzo się przyrumieni z wierzchu, a w środku jest jeszcze niedopieczone – przykrywamy je folią do końca czasu pieczenia. Ciasto śniadaniowe na maślance – buttermilk biscuit jest bardzo proste w przygotowaniu i bardzo szybko się piecze. 

ciasto śniadaniowe na maślance - buttermilk biscuit

Składniki:

  • 60 g masła
  • 320 g mąki
  • 1,5 łyżki cukru, najlepiej drobnego do wypieków – pomijamy, jeśli chcecie wersję wytrawną
  • 1,5 łyżki proszku do pieczenia (tak, łyżki!)
  • 420 ml maślanki
  • ulubione dodatki: dżem, konfitura, serek twarogowy, pasty rybne/ jajeczne/ serowe etc.

Wykonanie:

Rozgrzać piekarnik do 230 stopni. W małym rondelku lub mikrofalówce roztopić masło. Przelać masło do foremki, w której będziecie piec ciasto (może to być naczynie żaroodporne o wielkości mniej więcej 21 x 14 cm). Mąkę zmiksować z cukrem, maślanką i proszkiem do pieczenia. Ciasto będzie gęste i klejące, podobne do drożdżowego.

Wyrobione ciasto przełożyć do naczynia z masłem – masło oczywiście wypłynie nieco na wierzch.

ciasto na maślance buttermilk biscuit

Wystarczy nieco je wyrównać. Teraz nacinamy je ostrym nożem do dołu – na 3 części wzdłuż i 4 w poprzek (oczywiście nie przetniecie go dokładnie, więc się nie przejmujcie – przecież to ciasto domowe :)):

ciasto na maślance buttermilk biscuit ciasto na maślance buttermilk biscuit

Ciasto wkładamy do rozgrzanego piekarnika na około 20-25 minut – ciasto z wierzchu powinno być zrumienione (będzie cudownie chrupiące) i dopieczone wewnątrz – pamiętajcie – jeśli góra za bardzo się przypiecze, a środek wymaga jeszcze czasu – wystarczy ciasto przykryć folią aluminiową.

Gotowe ciasto śniadaniowe na maślance – buttermilk biscuit po wyjęciu z piekarnika powinno przed podaniem nieco przestygnąć – będzie się lepiej kroić i smakować 🙂

ciasto śniadaniowe na maślance - buttermilk biscuit

ciasto śniadaniowe na maślance - buttermilk biscuit

ciasto śniadaniowe na maślance - buttermilk biscuit

ciasto śniadaniowe na maślance - buttermilk biscuit

ciasto na maślance buttermilk biscuit

ciasto śniadaniowe na maślance - buttermilk biscuit