Pociąg Do Kuchni

kulinarna podróż przez składniki i techniki do najlepszych dań

Babka limonkowa

Babka limonkowa. Nie tylko wielkanocna. Babka limonkowa w smaku lekko maślana, aromatyczna, wilgotna. Babka wielkanocna ale nie tylko.

Babka limonkowa. A właściwie limonkowo-maślana. Niezwykle aromatyczna, bardzo wilgotna, słodka ale lekko kwaskowa. Dobrze pieczona ma złoty kolor do brązowego. Nie kruszy się. Wspaniała nie tylko na Wielkanoc.

 

babka limonkowa

Składniki:

– 300 g mąki
– 4 jajka
– 250 g masła (nie margaryny!)
– 1-1,5 szkl cukru (najlepiej drobnego, ale nie pudru)
– 1,5 łyżeczki sody
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 4 limonki
– szczypta soli

Wykonanie:

Z limonek otrzeć skórkę (na najdrobniejszych oczkach) i wycisnąć sok (powinno być go ok. 180-200 ml). Wymieszać mąkę z sodą i proszkiem. Masło ucierać z cukrem (aż będzie jasne i puszyste) – cukier dodawać stopniowo. Potem dodać po kolei jajka i miksować. Na koniec dodać skórkę z limonki. Dodać sok z limonki i porcjami mąkę z sodą i proszkiem – miksować, aż masa będzie gładka i puszysta.

Z takiej ilości składników babka limonkowa mieści się w formie o pojemności około 2,3 – 2,5 l. Zwykłą formę trzeba oczywiście wysmarować masłem i oprószyć mąką. Ciasto przelane do formy powinno zajmować około 3/4 jej wysokości (babka mocno rośnie).

Piec rozgrzać do 160 stopni i piec przez około godzinę (do suchego patyczka).

Można oprószyć cukrem pudrem, polać lukrem królewskim* albo limonkowym**.

*Lukier królewski – na jedno białko dużego jajka (około 30 g białka) dodać 150g cukru pudru, ewentualnie kilka kropli soku z cytryny i energicznie wymieszać. Lukier jest bardzo gęsty i bardzo biały.

**Lukier limonkowy – 3 łyżki soku z limonki, szklanka cukru pudru; jeśli lukier wyjdzie za rzadki – dodać cukru.

Babka limonkowa / limonkowo-maślna występuje w kilku wersjach. Zamiast limonki można dać pomarańcze albo grejpfruty.

babka limonkowa

babka limonkowa