Zupa grzybowa nie tylko wigilijna – najlepsza na świecie, gęsta, kremowa, esencjonalna. Dlaczego nie tylko wigilijna? Bo z doświadczenia wiem, że zupa grzybowa z tego przepisu, smakuje tak bardzo, że będzie chcieli ją robić częściej, niż tylko na Wigilię 🙂 Dla purystów – zupę grzybową nie tylko wigilijną można przygotować na wywarze warzywnym lub rybnym (osobiście ten drugi wariant lubię najmniej), a poza Wigilią lub jeśli nie jesteście wigilijnymi tradycjonalistami – można ją przygotować także na wywarze drobiowym. Nasza zupa grzybowa nie tylko wigilijna jest pełna grzybów nie tylko suszonych, ale także mrożonych (na Święta) lub świeżych, jeśli przygotowujemy ją w środku sezonu grzybowego. Zupa grzybowa nie tylko wigilijna jest pełna smaku, aromatu, pełna kawałków grzybów.
Składniki:
- 1 por
- 3 marchwie
- 1 korzeń pietruszki
- 1 seler
- 3 ziemniaki
- opcjonalnie: 2 udka z kurczaka lub kilka kawałków ryby
- 1 cebula
- ok. 450-500g grzybów mrożonych lub świeżych
- ok. 40 g grzybów suszonych
- liść laurowy
- ziele angielskie
- sól, pieprz
- śmietana, najlepiej kremówka, minimum 18%, ale uwierzcie, że na Święta naprawdę warto dać kremówkę
- opcjonalnie: odrobina mąki
Wykonanie:
Jeśli przygotowujecie zupę na drobiu – mięso obrać ze skóry. Jeśli przygotowujecie na rybie – pamiętajcie, żeby wywar przecedzić. Grzyby suszone zalewamy wrzątkiem (do przykrycia) i odstawiamy, minimum na pół godziny, warto na całą noc.
Marchew, seler, pietruszkę obieramy i kroimy na pół. Białą część pora obieramy z wierzchniej warstwy i przecinamy wzdłuż na pół. Cebulę opiekamy na ogniem. Tak przygotowane warzywa wrzucamy na garnka, z mięsem lub rybą – jeśli używamy – zalewamy wodą. Podgotowujemy na niewielkim ogniu, zdejmujemy szumowiny. Dodajemy liść laurowy i ziele angielskie, doprawiamy wstępnie solą i pieprzem. Gotujemy do miękkości warzyw i mięsa. Mięso/ rybę wyjmujemy. Warzywa wyciągamy, lekko przestudzamy. Wywar rybny przecedzamy (ości!). Do garnka w wywarem wrzucamy obrane ziemniaki przekrojone na mniejsze kawałki (ale nie za małe). Ugotowane prawie do miękkości ziemniaki wyciągamy. Wszystkie warzywa ścieramy na tarce na dużych oczkach (oprócz pora). Do wywaru wrzucamy wymoczone suszone grzyby (razem z wodą!), gotujemy na małym ogniu 15 minut (zupa nie powinna wrzeć); dodajemy starte warzywa oraz świeże/ mrożone grzyby pokrojone na mniejsze kawałki. Gotujemy do miękkości grzybów. Dodajemy śmietanę (ilość wg uznania, zupa powinna być gęsta, kremowa), doprawiamy solą i pieprzem. W razie potrzeby (u mnie się jeszcze nie zdarzyło) – zagęścić niewielką ilością mąki.