Pociąg Do Kuchni

kulinarna podróż przez składniki i techniki do najlepszych dań

Zielone szparagi z jajkiem

Zielone szparagi z jajkiem. Lekko chrupiące zielone szparagi podpiekane w piecu, z delikatnym, aksamitnym rozlewającym się żółtkiem. Fantastyczna przystawka.

Zielone szparagi z jajkiem to jedna z najprostszych ciepłych przystawek. Choć w dużej ilości może stać się daniem głównym 🙂 Zielone szparagi lekko podpiekamy w piekarniku, by stały się chrupiące, a potem rozkoszujemy się rozlewającym się na nich aksamitnym żółtkiem.

zielone szparagi z jajkiem

 

Składniki (na 2 porcje):

– pęczek zielonych szparagów
– 2 łyżka masła
– sól i pieprz grubo mielone
– 2 jajka

Wykonanie:

Szparagi umyć, odłamać twarde końcówki. Natrzeć masłem – zwłaszcza czubki. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu, pospać solą i pieprzem. Zapiekać w piekarniku (190-200 stopni) przez 8-10 minut, aż szparagi staną się lekko chrupkie. W międzyczasie na patelni rozgrzać pozostałe masło, rozbić na nie jajka (delikatnie, żeby nie rozlać żółtka). Na niewielkim ogniu smażyć do ścięcia się całego białka. Cały efekt polega na płynnym, rozlewającym się na szparagi żółtku. Oczywiście jeśli wolicie jajko sadzone na twardo – też da się zjeść. Szparagi wyłożyć na talerz, ostrożnie położyć na nich jajko, posypać solą i pieprzem. Podawać na ciepło.

zielone szparagi z jajkiem

zielone szparagi z jajkiem

zielone szparagi z jajkiem