Gulasz grzybowy z żołądków drobiowych – prosty, pyszny, sycący, choć wymaga trochę czasu (żołądki gotują się ok. 2 godzin). Jedni żołądki i inne podroby kochają, inni nienawidzą – chyba nie spotkałam nikogo, kto żywiłby do nich obojętność 🙂 Myślę jednak, że jeśli ktoś jeszcze ich nie próbował, a chce się do nic przekonać, to ten gulasz grzybowy z żołądków drobiowych jest świetnym pomysłem. Szczególnie teraz, gdy sezon grzybowy właśnie się rozpoczął i mamy pierwsze wysypy. Świeże grzyby można w ciągu roku zastąpić mrożonymi (nie rozmrażamy przed przygotowaniem). W gulaszu grzybowym z żołądków drobiowych ja używam żołądków z indyka – są większe i smaczniejsze, choć wymagają dłuższej obróbki – od kurzych. Jeśli należycie do miłośników podrobów, koniecznie spróbujcie tego gulaszu grzybowego z żołądków drobiowych. A jeśli jednak nie dacie się do nich przekonać, zawsze możecie użyć innego mięsa, choćby wieprzowiny.
Składniki:
- ok. 1 kg żołądków z indyka (można zamienić na kurze albo na wieprzowinę gulaszową)
- ok. 0,5 kg grzybów leśnych (nie pieczarek) – świeżych lub mrożonych (nie rozmrażać)
- 3 marchewki
- 1 duża cebula
- 200-250ml bulionu warzywnego lub grzybowego
- 1 łyżka oleju lub oliwy
- 1 łyżka masła
- kilka liści laurowych
- kilka ziaren ziela angielskiego
- sól, pieprz
- 3-4 łyżki śmietany 18% (słodkiej)
- 1 łyżeczka majeranku lub 2-3 gałązki świeżego
- opcjonalnie natka pietruszki posiekana
Wykonanie:
Żołądki, w razie potrzeby, oczyścić, opłukać, pokroić na mniejsze kawałki. Włożyć do garnka, dodać liście laurowe, ziele angielskie, zalać wodą. Wstawić na średni ogień, gotować do miękkości (ok. 2 godziny). Na bieżąco zdjąć szumowiny, dodać trochę soli i majeranek.
Gdy żołądki będą gotowe – na patelni rozgrzać olej, dodać masło. Wrzucić posiekaną cebulę i delikatnie zeszklić. Dodać pokrojoną w półksiężyce marchewkę, podsmażyć, aż zacznie mięknąć. Dodać pokrojone grzyby (świeże wcześniej opłukać; grzyby należy płukać krótko pod bieżącą wodą, nie trzymać ich w misce z wodą!) i dusić ok. 10 minut aż zmiękną. Dodać odsączone żołądki, wymieszać. Dodać bulion (partiami, może się okazać, że nie użyjecie całego, wszystko zależy od tego, ile wody puszczą grzyby). Dusić 5 minut. Dodać śmietanę, wymieszać, dusić jeszcze 3 minuty.
Gulasz grzybowy z żołądków drobiowych podawać na ciepło, np. z kaszą, posypany natką pietruszki.