Pociąg Do Kuchni

kulinarna podróż przez składniki i techniki do najlepszych dań

Ceviche z dorsza

Ceviche z dorsza czyli ryba marynowana w soku z limonki; genialna przekąska z Ameryki Pd. Orzeźwiająca, lekka, pełna aromatu i smaków. Prosta, szybka, delikatna.

Ceviche z dorsza to kolejne u nas danie z Peru. Równie popularne jest w innych krajach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Cały sekret ceviche z dorsza tkwi w świeżej rybie, odpowiednich dodatkach i technice…. „gotowania” na zimno. Ceviche z dorsza (wym. seviche) to po prostu surowa ryba (koniecznie morska, słodkowodne nie nadają się) zamarynowana w soku z limonki lub cytryny (lepiej użyć limonki, a mieszając limonkę z cytryną postawić na większość limonek) – w wersji klasycznej z dodatkiem chili, czerwonej cebuli, kolendry (w naszych warunkach może być pietruszka). Ceviche z dorsza jest genialną przekaską, zwłaszcza na gorące dni (nie trzeba nic gotować!). Istnieją także inne, rozbudowane wersje ceviche (dodatkowe warzywa, owoce, podstawą może być inna ryba morska). Koniecznie należy pamiętać, że ryba (obojętnie jaką wybierzecie) musi być naprawdę świeża. Używamy tylko ryb morskich. Ryba musi być też porządnie wyczyszczona (żadnych ości! warto posłużyć się pensetą). Rybę do ceviche przechowujemy w bardzo chłodnym miejscu (oprócz tego, że w lodówce, warto użyć kostek lodu). Rybę marynujemy przynajmniej 10-20 minut, ale jeśli jest jej dużo lub używamy dużych kawałków może to zająć więcej czasu – dobrze jest sprawdzać na jakim etapie marynowania jest ryba – jej mięso powinno być białe i ścięte (sok z cytrusów powoduje właśnie ścinanie białka, dlatego mówimy o „gotowaniu” na zimno). Dobrze jest też przy przygotowywaniu ceviche z dorsza i każdej innej ryby pamiętać o zasadzie stosowania około 150 ml soku z limonki na ok. 500 g ryby. Ceviche zawsze podajemy na zimno i natychmiast po przygotowaniu.

ceviche z dorsza

Składniki:

  • ok. 750 g filetów z dorsza (bez skóry i ości)
  • 0,5-1 papryczka chili świeża
  • garść natki kolendry lub pietruszki
  • kilka limonek (można wymieszać z cytrynami; na tę ilość ryby potrzeba ok. szklanki soku)
  • 1 awokado
  • 1 czerwona cebula
  • sól, pieprz

Wykonanie:

Rybę pokroić w kawałki ok. 1,5×1,5 cm. Lekko osolić i doprawić pieprzem. Zalać sokiem z limonki i odstawić do lodówki na ok. 10 minut. W tym czasie poszatkować chili i kolendrę. Wyjąć na chwilę rybę z lodówki, dodać chili i kolendrę, dokładnie wymieszać. Na tym etapie można także dodać pokrojoną w piórka cebulę oraz pokrojone w kostkę awokado – można to także zrobić na koniec, przed podaniem – różnica jest taka, że cebula się również zamarynuje i całość będzie bardziej „przegryziona”, natomiast dodając cebulę przed podaniem zachowamy jej chrupkość. Awokado dodane na tym etapie bez problemu zachowa kolor dzięki sokowi z limonki. Wstawiamy całość do lodówki (szczelnie przykryte folią) na minimum 20 minut (my zostawiamy ją tam na 2 godziny, żeby dobrze się zamarynowała, a białko ścięło porządnie).

Po tym czasie ceviche z dorsza wyjmujemy, odsączamy z marynaty (w Peru podaje się ją osobno do picia!) i podajemy na zimno – najlepiej w niewielkich przezroczystych naczyniach, żeby wyeksponować kolory i teksturę.

ceviche z dorsza

ceviche z dorsza

ceviche z dorsza

ceviche z dorsza

ceviche z dorsza