Pociąg Do Kuchni

kulinarna podróż przez składniki i techniki do najlepszych dań

Ajvar – pasta z papryki i bakłażanów

Ajvar - pasta z papryki i bakłażanów prosto z Bałkanów - cudowny dodatek do kanapek, mięs i wędlin,pyszny samodzielnie. Esencja pieczonych papryk i bakłażanów.

Ajvar – pasta z papryki i bakłażanów – obłędna wręcz pasta z Bałkanów (Serbii) występująca w wersji łagodnej i pikantnej. Ajvar jest produkowany na Bałkanach w setkach ton, bez problemu można go kupić u nas. Jednak ajvar – pasta z papryki i bakłażanów (także ajwar) dostępna w sklepach zwykle produkowany jest z przemysłowo gotowanych warzyw. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i przygotować własną wersję z pieczonych papryk i bakłażanów. Ajvar – pasta z papryki i bakłażanów jest bratem innych bałkańskich past – ljutenici (pomidory plus ostra i łagodna papryka) oraz pindżuru (papryka i pomidory). Ajvar jest doskonałym dodatkiem do kanapek, wędlin, mięs; jego entuzjaści mogą go także jeść samodzielnie łyżeczką prosto ze słoiczka 🙂 

ajvar - pasta z papryki i bakłażanów

Składniki (na ok. 3,3l: 8x 0,135, 4x 0,2, 1x 0,25, 1x 0,18, 1x 0,2, 1x 0,275, 1x 0,32):

  • ok. 6 kg papryki czerwonej, najlepiej mięsistej
  • ok. 2,3-3 kg dojrzałych bakłażanów
  • 1 papryczka chili (w zależności od upodobań można nie dawać wcale lub można dać więcej, przy czym uwaga: ajvar nabiera ostrości)
  • 2-3 główki czosnku
  • ok. 100 ml oliwy
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 90 ml białego octu winnego
  • sól do smaku

Wykonanie:

Papryki przekroić, usunąć gniazda nasienne. Na dużej blasze wyłożyć papier do pieczenia, na nim papryki. Rozgrzać piekarnik do 200 stopni, zapiekać papryki około 30-4o minut (jeśli macie, możecie użyć funkcji grill). Gorącą paprykę przełożyć do garnka lub miski i przykryć, zostawić do wystudzenia. Teraz na blasze ułożyć bakłażany (w całości), i zapiekać około 45-60 minut.

Wystudzone papryki obrać ze skórki, z bakłażanów wnętrze wyjąć łyżką.

Przygotowane paprykę i bakłażany pokroić drobno lub przepuścić przez maszynkę na największym oczkach. Dodać zmiażdżony czosnek. Wszystko włożyć do garnka, dodać oliwę, trochę soli i dusić na niewielkim ogniu około 2 godziny. Dodać octy, w razie potrzeby jeszcze doprawić solą i dusić dalej, aż ajvar będzie gęsty. Gotowy ajvar, gorący przekładać do wyparzonych słoiczków i do razu zakręcać – nie trzeba pasteryzować.

ajvar - pasta z papryki i bakłażanów

ajvar - pasta z papryki i bakłażanów

ajvar - pasta z papryki i bakłażanów