Site Overlay

Zakwas z buraków na barszcz

Zakwas z buraków na barszcz – dla nas niezbędny składnik barszczu, także barszczu wigilijnego. Nie uznajemy barszczu z proszku czy nawet „kupnego” zakwasu na barszcz. Z całego serca zachęcamy Was do przygotowania własnego zakwasu z buraków na barszcz – to naprawdę nie jest trudne, ani czasochłonne – przygotowujecie zakwas w parę minut i zostawiacie w spokoju na jakiś czas – i to wszystko! Naturalny zakwas z buraków na barszcz to nie tylko niezbędny składnik prawdziwego barszczu, ale także witaminowa bomba! – można po prostu pić szklaneczkę dziennie – jest naprawdę pyszny.

My nasz zakwas z buraków na barszcz przygotowujemy na świeżych burakach, jak najbardziej jędrnych, przegotowanej wodzie, lekko osolonej, dodajemy czosnek, laur, ziele angielskie i trochę skórki chleba na zakwasie. Ale uwaga – chleb musi być na prawdziwym zakwasie, bez żadnych dodatków (w tym drożdży), bo zakwas może się zepsuć. Jeśli nie jesteście pewni, czy chleb, którym dysponujecie jest na czystym zakwasie, zrezygnujcie z jego dodawania – zakwas i tak się uda, tyle, że potrwa to kilka dni dłużej. Innym sposobem (ale osobiście go nie próbowaliśmy) jest dodanie do zakwasu, celem przyspieszenia procesu, kilku łyżek soku z kiszonej kapusty lub ogórków – ale tu znów uwaga – muszą być KISZONE, a nie kwaszone.

zakwas z buraków na barszcz

Składniki:

  • ok. 1 kg buraków (im więcej, tym lepiej)
  • ok. 2 litry przegotowanej i ostudzonej wody
  • kilka liści laurowych
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • kilka ząbków czosnku (ilość wg upodobania)
  • sól – w ilości 1 łyżka płaska na 1 litr wody
  • opcjonalnie – skórka z 2-3 kromek chleba na zakwasie
  • duży słoik

Wykonanie:

Buraki obrać, pokroić w plastry. Ułożyć w dużym słoju na przemian z przyprawami. Zalać osoloną wodą i dołożyć skórkę chleba, jeśli używacie. Wszystkie składniki powinny być przykryte zalewą, żeby zapobiec zepsuciu. Można obciążyć dodatkowo, żeby zapobiec wypływaniu składników. Przykryć gazą lub lnianą ściereczką. Odstawić na około 5-7 dni – czas przygotowania zależy od temperatury otoczenia – im cieplej, tym szybciej zakwas będzie gotowy. Jeśli w międzyczasie wytworzy się piana, wystarczy ją zebrać i zamieszać całość. Gdy zakwas jest gotowy należy go przecedzić i zlać do szczelnych butelek/ słoików i przechowywać w niskiej temperaturze (lodówka). Jeśli chodzi o barszcz wigilijny, my przygotowujemy zakwas już na początku grudnia, żeby potem mieć mniej pracy 🙂

zakwas z buraków na barszcz zakwas z buraków na barszcz

zakwas z buraków na barszcz zakwas z buraków na barszcz

zakwas z buraków na barszcz

Zakwas dodajemy do wywaru, który przygotowujecie do barszczu – uwaga – po dodaniu zakwasu, barszczu nie wolno już zagotować (można go tylko podgrzewać do temperatury maks. 80 stopni), żeby nie stracił koloru. A barszcz przygotowany na zakwasie ma naprawdę niepowtarzalny kolor!

zakwas z buraków na barszcz