Site Overlay

Sałatka szwedzka z ogórków

Sałatka szwedzka z ogórków w naszej wersji jest naprawdę słodko-kwaśna, czyli ani nie za słodka, ani nie za kwaśna, nieporównywalnie lepsza od sklepowych. Oczywiście Szwedzi nic o niej nie wiedzą, więc nie pytajcie mnie skąd nazwa. Może od zalania ogórków? 🙂 W każdym bądź razie wszystko czego potrzebujecie do najlepszej na świecie sałatki szwedzkiej to dobrej jakości ogórki gruntowe, marchewka (najlepiej młoda), woda, ocet, cukier, gorczyca, ziele angielskie, czarny pieprz w ziarnach, sól kamienna i słoiki. Sałatka szwedzka jest naprawdę pysznym dodatkiem do dań mięsnych, a można ją także wykorzystać do kanapek. Do sałatki szwedzkiej warto wybrać większe ogórki, ale nieprzerośnięte (bez dużych pestek, są gorzkawe w smaku).

sałatka szwedzka

Składniki:

  • ogórki gruntowe – ilość tak naprawdę zależy od tego ile chcecie zrobić sałatki, przyjmijmy 2,5kg (nam z takiej ilości wyszły 3 słoiki 400ml i 2 słoiki 0,5l)
  • ok. 4 l wody (przegotować i ostudzić)
  • 150 g soli, najlepiej kamiennej

marynata

  • 1 kg cukru
  • 1 l octu
  • 1,5 l wody
  • kilka marchewek, najlepiej młodych (ilość wg upodobań, ja zużyłam 4 młode marchewki)
  • 1/2 opak. ziela angielskiego
  • 1/2 opak. gorczycy białej
  • kilkanaście ziaren pieprzu czarnego

Wykonanie:

Ogórki dobrze umyć. Zetrzeć na tarce na plastry (można użyć mandoliny, ewentualnie pokroić ręcznie). Zalać 4 l wody wymieszanymi z solą i zostawić na ok. 2 godziny.

W dużym garnku zagotować zalewę: cukier, wodę, ocet, dodać kilka ziaren ziela angielskiego i gorczycy. W międzyczasie obrać i zetrzeć marchew oraz umyć i wyparzyć słoiki. Ogórki dobrze odsączyć ze słonej zalewy. Do słoików wsypać po kilka ziaren ziela i pieprzy i ok, 0,5-1 łyżeczki gorczycy. Układać w słoikach startą marchew i odsączone ogórki, do mniej więcej 3/4 wysokości. Zalewać przygotowaną zalewą* i od razu zakręcać.

*UWAGA: możecie sałatkę szwedzką zalać gorącą zalewą lub zimną. Jeśli zalewacie gorącym płynem, to pamiętajcie, że pasteryzujemy słoiki wstawiając je do gorącej wody, a na pasteryzację wystarczy wówczas ok. 3 minuty. Jeśli sałatkę szwedzką zalewacie zimnym płynem, także do pasteryzacji należy wstawić słoiki do zimnej wody – wtedy pasteryzujemy około 10 minut od zagotowania wody. W obu przypadkach słoiki typu twist-off (czyli zakręcane) należy po pasteryzacji odstawić do góry nogami do momentu przestygnięcia. Garnek, w którym pasteryzujecie słoiki, warto wyłożyć ściereczką.

Sałatkę szwedzką możecie przygotować z dowolnej ilości ogórków – należy jedynie pamiętać o proporcjach obłędnej zalewy.

sałatka szwedzka

sałatka szwedzka